Centrum environmentálnych služieb, s.r.o.
Kutlíkova 17
852 50 Bratislava
Tel.: +421 2 6828 6451
Táto adresa je chránená pred robotmi nevyžiadanej pošty. Ak ju chcete vidieť, musíte mať povolený JavaScript.
Batback | Tlačiť |

 je systém zberu použitých prenosných batérií z administratívnych budov, obchodných a kultúrnych centier, prípadne rekreačných a ubytovacích zariadení, čiže z miest, kde sa denne sústreďuje množstvo obyvateľov, návštevníkov a zamestnancov. Z bežnej spotreby týchto ľudí, no aj z činnosti spoločností či firiem sídliacich v administratívnych budovách vzniká komunálny odpad, ktorého súčasťou a zároveň nebezpečnou zložkou sú aj použité prenosné batérie a akumulátory. Vzhľadom na ich možný negatívny vplyv na ľudské zdravie a životné prostredie by sa tieto batérie a akumulátory po skončení ich životnosti mali zbierať oddelene.

Tento zber je vytvorený pre odber všetkých bežných druhov prenosných batérií alebo akumulátorov bez ohľadu na ich zloženie, veľkosť a schopnosť nabíjania.

Autorom myšlienky vytvorenia systému zberu použitých prenosných batérií priamo v administratívnych budovách je spoločnosť CENVIS s.r.o., ktorá sídli práve v budove TOWER 115.

Od decembra sa spustil pilotný projekt batback v budove TOWER 115, kde sú nerezové kontaktné zberné nádoby rozmiestnené na jednotlivých podlažiach, čo zaručuje pohodlnú dostupnosť pre každého návštevníka budovy.

Systém batback je v budove TOWER 115 zavedený a prevádzkovaný v rámci využitia bezplatného modelu a to vďaka úzkej spolupráci s občianskym združením EnviSlovakia, o.z., pomocou ktorého sa podarilo zabezpečiť externé finančné zdroje. Svojim charakterom ide o verejnoprospešnú činnosť, ktorej cieľom nie je vytváranie zisku.

Od júla 2012 sme systém batback zaviedli aj v priestoroch J&T Banky v bratislavskom River House. Jej zamestnanci a návštevníci budú môcť použité prenosné batérie a akumulátory odložiť v tzv. zberných kútikoch, kde okrem zbernej nádoby nájdu aj základné informácie o zmysle tejto činnosti. Rovnako ako v prípade TOWERu 115 aj tu ide o verejno prospešný projekt neziskového charakteru, realizovaný pod záštitou občianskeho združenia EnviSlovakia, o.z.

Viac informácií nájdete na www.batback.sk